Sporty walki

Muay Thai

Muay Thai to sport walki preferujący współzawodnictwo pełno-kontaktowe, w którym przeciwnicy mogą uderzać kolanami i łokciami, używać kopnięć, technik bokserskich, przechwytów, rzutów i obaleń w celu uzyskania przewagi nad rywalem. W Muay Thai najwyżej stawiani są zawodnicy poruszający się statycznie, idący do przodu, nie unikający walki, uderzający mocno z pełnym skrętem ciała i rotacją bioder. Formuła ta dyskryminuje tymczasem sportowców skaczących (na wzór Kickboxingu czy Boksu amatorskiego), nie podejmujących wymiany kopnięć i uderzeń. Pomimo, iż dozwolone są wszystkie kopnięcia, w praktyce MuayThai używa się najczęściej kopnięć okrężnych i frontalnych; te drugie, jeżeli są wykorzystywane w defensywie, w celu niedopuszczenia do siebie konkurenta chcącego podjąć wymianę, mogą świadczyć o braku chęci i unikaniu walki przez kopiącego. Nierozłączną częścią MuayThai jest walka "Pam" (ciało w ciało) bazująca na odpowiednim uchwyceniu rywala w celu zadawania uderzeń w zwarciu kolanami i łokciami. Lepiej oceniony jest zawodnik, którego techniki w klinczu są zadawane mocniej i dynamiczniej, przy czym biodro kopiącego wykonuje ruch od maksymalnego odstawienia do pełnego wypchnięcia lub rotacji. Natomiast zawodnik, który przystawia miednicę, obejmując lub przełamując przeciwnika w pasie, blokuje goleniem jego nogi w aby uniknąć walki jest uznawany za gorszego. Rzuty i obrócenia w klinczu nie powinny być wykonywane w celu obalaniu przeciwnika. Powinny służyć wypracowaniu wygodnej pozycji do ataku bądź kontry lub w celu obrony przed kopnięciem kolanem. Muszą one być przeprowadzone przy użyciu siły rąk wspomaganej pracą skrętową ciała.

 

Boks

Boks, jakby pozornie mogło się wydawać, to tylko ciosy proste, sierpowe i haki. Do tego dochodzi kilka obron i uników. Nic prostszego. Tymczasem prawda o boksie jest zupełnie inna. Zawodnik na wysokim poziomie powinien charakteryzować się nie tylko perfekcyjnym wykonaniem wszystkich technik i umiejętnością płynnego łączenia ich w akcje, ale znajomością strategii i taktyki w walce. Musi on posiadać zdolność prawidłowej oceny możliwości rywala, nie przeceniając, ani nie lekceważąc go. Na podstawie wcześniejszej znajomości przeciwnika lub po pierwszej rozpoznawczej rundzie, winien obrać właściwy plan taktyczny, i konsekwentnie go realizować. Plan ten musi być na tyle elastyczny, aby uwzględniał zmiany w prowadzeniu walki przez przeciwnika i natychmiast wymuszał dostosowanie swoich działań do warunków w ringu. Zwycięstwo wymaga od pięściarza znakomitego przygotowania kondycyjnego. Obok siły, wytrzymałości bokser ma obowiązek posiadać szybkość, zwinność, skoczności i koordynację ruchową. Chęć wytrenowanie wszystkich tych cech na dobrym poziomie zmusza go do ciężkiej i systematycznej pracy. Na rozpoczęcie rekreacyjnego treningu bokserskiego, nigdy nie jest za późno. Praktycznie w każdym wieku można poprawnie opanować technikę i doprowadzić swoją kondycję do poziomu umożliwiającego dobrą zabawę podczas luźnych sparingów i walk zadaniowych. Dobra znajomość boksu klasycznego jest wręcz niezbędna przy uprawianiu innych dyscyplin takich jak Muay Thai, Kick boxing, MMA, Krav Maga itp...
 

MMA

Adept MMA powinien zaczynać swoją przygodę od nauki pozycji walki, od ucieczek z pozycji gorszych i niebezpiecznych dla niego samego, poprzez umiejętności zajmowania pozycji lepszych, umożliwiających zadawanie ciosów albo założenie techniki kończącej. Nadrzędną rolę pełnią tutaj takie zagadnienia jak: umiejętność zachowania równowagi, wyczucia dystansu, wykorzystywania swojej masy ciała i przestrzeni pomiędzy walczącymi oraz timing - oznaczający wykonanie właściwego ruchu w funkcji czasu. W następnej kolejności student zapoznaje się z mechaniką wykonywania chwytów i obron przed nimi. Po opanowaniu tego trudnego rozdziału można zacząć dołączać zadawanie ciosów w parterze. Na samym końcu, praktycznie na poziomie zawodniczym, możemy mówić o taktyce i strategii pojedynku. Na bazie Brazylijskiego Jiu Jitsu powstało wiele pokrewnych dyscyplin, nieznacznie różniących się między sobą regułami i zasadami. Jedną z nich jest Submission wrestling (Submission fighting), gdzie kimono (gi) zostało zastąpione spodenkami i koszulką (rashguard). Ten styl bez wątpienia nadaje się najlepiej, jako jeden z podstawowych składników treningu przygotowującego do MMA, dlatego preferujemy go w naszym Klubie podczas treningów parteru.
 

Brazilian Jiu Jitsu

Adept